Górowo Iławeckie znajduje się tylko 90 km ode mnie, więc wybrałem się na popołudniową przejażdżkę motocyklem. Pogoda była fantastyczna, temperatura 27 stopni. Moja podróż przebiegała przez malownicze tereny w pobliżu granicy z Obwodem Królewieckim, z dala od większych miejscowości. Co i rusz z wysokich gniazd spoglądały na mnie bociany a powietrze pachniało wiosną. Tak dotarłem pod dom, w którym mieszkał Bronisław Dowgiałło.
Spotkałem się z synem znanego cymbalisty wileńskiego Januszem Dowgiałło. To bardzo otwarty i sympatyczny człowiek. Spędziliśmy sporo czasu na terenie przy domu, rozmawiając o jego ojcu i nie tylko.
![]() |
I "Kaziuki Wilniuki" w Lidzbarku Warmińskim, 4 marca 1985. Fot. "Cymbały-tożsamość wielu kultur" |
Bronisław Dowgiałło urodził się 18.06.1910 r. we wsi Łoźniki Dolne, gm. Mickuny, b. pow. wileński. Od 1946 r. mieszkał w Górowie Iławeckim, woj. warmińsko-mazurskie. Był wielokrotnie nagrywany i filmowany. Jego znakomite nagranie z 1990 r. znajduje się na jednej z płyt DVD, będącej częścią książki prof. Piotra Dahliga "Cymbaliści w kulturze polskiej".
Przed wojną Dowgiałło był rolnikiem, posiadał gospodarstwo o powierzchni 12 ha. Po wojnie pracował jako drogomistrz, magazynier w gminnej spółdzielni, handlowiec. Miał uprawnienia do pracy w amatorskim ruchu artystycznym jako instruktor gry na cymbałach.
Bronisław Dowgiałło miał dwie siostry śpiewaczki i dwóch starszych braci stryjecznych muzyków. Jeden z nich, Antoni, z zawodu był stolarzem, ale z zamiłowania skrzypkiem, harmonistą i cymbalistą. To on zbudował instrument, na którym Bronisław zaczął grać. Mając 14 lat grał już na weselach, zabawach i wieczorkach, przewodził na cymbałach w kolędowaniu wielkanocnym. Jako cymbalista w kapeli udzielał się w radio wileńskim. Ponadto w 1936 i 1937 r. kapela cymbałowa Dowgiałłów występowała w Warszawie oraz w rezydencji prezydenta w Spale z okazji dożynek.
Po przesiedleniu się w nowe granice Polski jako jeden z nielicznych cymbalistów założył kapelę. Był jednym z pierwszych cymbalistów nagrywanych dla radia w Olsztynie i najczęściej występujących publicznie.
Strój 17-pasmowych cymbałów Bronisława Dowgiałło (po cztery struny w paśmie) :
- Basy (8): cis1, b, cis1, g, a, h, c1, d1
- Dzielone (9): es1-b1, fis1-cis2, c1-g1, d1-a1, e1-h1, f1-c2, g1-d2, a1-e2, b1-f2.
Jak grał? Posłuchajmy:
Bronisław Dowgiałło uczył gry na cymbałach w Bartoszycach. Jego uczennicami były m.in. Jadwiga Wichman i Jolanta Staszewska, z którymi występował.
![]() |
Bronisław Dowgiałło i Jolanta Staszewska |
Bardzo dziękuję Panu Januszowi Dowgiałło za poświęcony czas i serdeczną rozmowę.
![]() |
Janusz Dowgiałło i Piotr Krupski, Górowo Iławeckie 17.04.2025 |
Super opowieść i wspaniała wyprawa! Świetnie, że pielęgnujesz tę piękną tradycję i dzielisz się historiami ludzi, którzy ją tworzyli. Czuć w relacji serce i prawdziwą pasję. Wielki szacunek za to, co robisz!
OdpowiedzUsuń