4 maj 2025

Cymbały krośnieńskie

A może zbudować sobie cymbały? Wielu cymbalistów wykonywało niegdyś cymbały samodzielnie lub przy pomocy stolarza. Dziś również można zbudować cymbały, najlepiej podpatrując mistrzów tej sztuki. Kilka lat temu zbudował cymbały Adam Mart w ramach projektu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Cymbały w trakcie budowy
Cymbały jeszcze w częściach w trakcie budowy

Mistrzem był w tym przypadku znany cymbalista i budowniczy cymbałów Stanisław Szajna, zamieszkały w Miejscu Piastowym, laureat wielu przeglądów i konkursów muzycznych, odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Stanisław Szajna od 12 roku życia gra na cymbałach, a niedługo później zaczął je wykonywać. Wraz z Kapelą Stachy koncertował w Polsce, Niemczech, Czechosłowacji i Bułgarii. Nagrywał dla Polskiego Radia i dla Telewizji Rzeszów. Obecnie jest cymbalistą w Kapeli „Pogórzanie”.

Natomiast Adam Mart to reżyser dźwięku z dyplomem organisty, na co dzień operator dźwięku na planach filmowych, ale też twórca muzyki filmowej. Grając na cymbałach występuje z Orkiestrą Jarmarku Jagiellońskiego.

Warsztaty cymbałów budowy krośnieńskich odbyły się w Miejscu Piastowym w czerwcu, lipcu i sierpniu 2018 roku. Powstał instrument wzorowany na cymbałach Jana Szajny, ojca Stanisława.

Cymbaliści Stanisław Szajna i Adam Mart
Stanisław Szajna i Adam Mart

Szczegóły dotyczące procesu budowy oraz wiele zdjęć znajdziecie w pliku PDF: https://nimit.pl/wp-content/uploads/files/Szko%C5%82a%20mistrz%C3%B3w%20budowy%20instrument%C3%B3w%20ludowych%20-%20Cymba%C5%82y%20kro%C5%9Bnie%C5%84skie.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz