Na Jarmarku Folkloru w Węgorzewie pojawiła się do tej pory ogromna ilość wykonawców, a wśród nich wielu cymbalistów. Obecnie impreza ta jest międzynarodowa i odbywa się już od blisko 50 lat! Wśród nagród dla wybitnych wykonawców są te najważniejsze - nominacje (typowania) do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. To właśnie z Węgorzewa są delegowani ci najlepsi z województwa warmińsko-mazurskiego, aby w Kazimierzu Dolnym zawalczyć o Basztę, poszczególne miejsca i wyróżnienia.
W 2012 roku Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie wydało 74-stronicową książkę "Z Węgorzewa do Kazimierza. Laureaci Jarmarków Folkloru w Węgorzewie na Festiwalach w Kazimierzu Dolnym" pod redakcją Jerzego Łapo. Słowo wstępne napisała ówczesna Dyrektor MKL Justyna Żołnierowicz-Jewuła. Następnie mamy tekst Tomasza Nowaka "Od świąt pieśni do Węgorzewskiego Jarmarku Folkloru". Dalej to już alfabetyczny katalog wykonawców przygotowany przez Annę Babiak-Owad, Roksanę Butrym i Mateusza Brauna. Obok krótkich, acz treściwych tekstów, pojawiają się w większości przypadków fotografie. Dowiadujemy się kiedy wykonawca lub zespół brał udział w Jarmarkach Folkloru w Węgorzewie, kiedy wystąpił w Kazimierzu Dolnym i jaką nagrodę tam zdobył. A nagród tych na przestrzeni lat jest bardzo dużo, co podkreśla wysoki poziom delegowanych wykonawców.
Wróćmy do cymbalistów. W książce znajdziemy ich sporo, a są to: Kinga Bobryk, Sylwia Fiedorowicz, Natalia Godlewska, Karolina Górska, Paweł Grupkajtys, Mateusz Jurczyk, Jakub Karpuk, Alan Kotowski, Arkadiusz Krawiel, Józef Krupski, Emilia Kulikowska, Wacław Kułakowski, Karolina Łapińska, Justyna Idalia Mizgier, Marek Olejniczak, Dominik Sobolewski, Krystian Szawrycki, Iwona Szymanowska, Andrzej Zajko, Elżbieta Zalewska, Mariusz Zyskowski. Wśród zespołów: Kapela Cymbałowa Dębkowskich (Kapela dziecięca "Rodzina Dębkowskich"), Kapela Wileńska (Kapela z Sulim), Kapela "Kresowiacy", Kapela cymbałowa "Niezapominajki", Kapela "Tratwa", Kapela "Wacki", Kapela "Wilniuki". Imponująca ilość, nieprawdaż?
Książka jest wyjątkowa i stanowi cenne źródło nie tylko o cymbalistach wileńskich i ich spadkobiercach. Aż się prosi o wydanie drugiej części, bo minęło już kolejnych 12 lat, a cymbaliści (i nie tylko) wielokrotnie występowali na kazimierskiej scenie, otrzymując wszystkie możliwe nagrody.
![]() |
Okładka książki |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz